Bugün - 27 Ekim 2020 Salı
Balıkesir 29°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
BİK Resmi İlan
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Sındırgı'nın Akçakısrak Mahallesi Temizliği ile Örnek Oluyor

Termal, doğa ve kültür turizmi alanında son yıllarda adından sıkça söz ettiren doğal şehir unvanı ile özdeşleşen Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde kırsal mahallelerde gelişime ayak uyduruyor.

Gündem Haberi - 23 Ekim 2020 Cuma - 19:56
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Termal, doğa ve kültür turizmi alanında son yıllarda adından sıkça söz ettiren doğal şehir unvanı ile özdeşleşen Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde kırsal mahallelerde gelişime ayak uyduruyor.
İlçe merkezine 30 km uzaklıkta yeni İzmir yoluna 700 metre mesafede yer alan Akçakısrak mahallesinde yapılan çalışmalar da diğer mahallelere örnek oluyor. 2019 seçimleri ile göreve başlayan mahalle muhtarı Feyzullah Özgün, azalar ve mahalle halkı arasındaki iletişim ile imece geleneği halen yaşatılıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi tarafından yol, kanalizasyon gibi ana işlerin yapıldığı ve sürekli olarak malzeme desteği sağlanan Akçakısrak mahallesinde hayırsever vatandaşların yardımları, ustalıktan anlayan mahalle sakinlerinin dayanışması ile mahallenin birçok ihtiyacı imece usulü ile gideriliyor. Gölcük grup yolunun yapılarak İzmir çevre yoluna bağlantının rahatlaması ile mahalle daha çok uğrak noktası halini aldı.
Her şeyi devletten
beklememek gerektiğini,
belirli bir aşamadan sonra çalınan kapılardan boş dönmediğini belirten muhtar Özgün “ Bizler mahallemizi seviyoruz, Sındırgı’mızı seviyoruz. Mahalle halkımız ile imece geleneğini yaşatıyoruz. Çoğu ihtiyacımızı da kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Yetişemediğimiz yerde sağ olsun Sındırgı Belediye başkanımız Ekrem Yavaş hiçbir zaman elimizi boş çevirmiyor. Her türlü ihtiyacımıza cevap buluyoruz. Her mahalle aslında bu şekilde olur, el ele verirsek daha da güzelleştirebiliriz. Biz hala imece usulünü yaşatıyoruz. “ dedi.
Renkleri ve Temizliği ile Örnek Mahalle
Mahalle geleneği olan evlerinin önünü temiz tutma ve süpürme işleminde Akçakısrak mahallesinin tamamında vatandaşlar duyarlı hale gelmiş. Belediyeyi beklemeden muhtarlık olarak günlük temizliğin yanında haftalık olarak genel temizlik için cami minaresinden anons yapılıyor. Anonsla birlikte kapı önleri süpürülüyor, çöpler toplanıp, belediye ekiplerinin rahatça alabileceği şekilde hazır ediliyor.
Akçakısrak mahalle sakinlerinden Nurcan Köymen, “ Biz evimizin önünü sabah kalktık mı siler süpürür temizleriz. Bizim gibi herkes süpürdü mü temizlik olur.” sözleri ile geleneği yaşattıklarını belirtirken, Gülden Bilal “ Anonstan sonra çıkıp böyle evimizin mahallemizin önünü temizleyelim mahallemiz temiz olsun. Biz üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.” Dedi.
Mahallenin Gençleri, Duvarları Renklendiriyor
İzmir Çevre yoluna yakınlığı ve grup yolunda bulunması nedeniyle ziyaretçilerinde uğrak noktası haline gelen Akçakısrak mahallesinde köyün yetenekli gençleri de umuma açık alanları renkli hale getiriyor. Köyün çeşitli noktalarına yapılan tuvaletlerin duvarları başta olmak üzere umuma açık alanların duvarlarına çizdikleri şekiller ile mahalle genelinde renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Bu sayede turizme de hazır olduklarını belirtiyorlar. Sındırgı Belediyesi ve hayırsever vatandaşların temin ettiği boyalar gençlerin elinde duvarlara renk veriyor. Hemen hemen her direkte ve ortak kullanım alanlarında bulunan sosyal mesaj içerikli tabelalarda temizliğe verilen önemi gözler önüne seriyor.
Mahalle merkezinde kahvecilik yapan Erol Çetin de “ Köyümüzde olan temizlik, çöplerimiz zamanında gününde alınıyor, hiçbir sıkıntımız yok. Çok şükür. Mekanım temiz, yine muhtarımda vesile oldu bunlara boya badana için beni zorladı. Yaptık çk şükür. Burası İzmir yolu üzerinde biliyorsunuz, İzmir’den, İstanbul’dan müşterilerimiz var, çayımızı kahvemizi içenler var. Ailecek gelenler var çok sağ olsunlar. “ dedi.
Yapılan çalışmalarla birlikte köyün küçük Ankara olduğunu belirten Süleyman Gündoğan “ Köyümüz küçük Ankara gibi. Temizlik konusunda hizmet konusunda, kahvemiz camimiz her şeyimiz pırıl pırıl. İnsanlar bile pırıl pırıl oldu. Baktık ki yapılan yerleri pisletiyorlar, hoparlörümüzü, mikrofonumuzu açıyoruz, ceza kesiyoruz. Temiz tutmak her zaman güzel bir şey. Muhtarımıza, belediye başkanımıza ayrı ayrı hepsine çok teşekkür ederiz.” Şeklinde konuştu.
Atıl Durumda Olan Köy Okulu, Artık Mesire Alanı
Sındırgı Belediyesi destekleri ve imece usulü ile kapalı olan okul binasının tadilatını gerçekleştiren mahalle muhtarı ve halkı okul bahçesini de piknik yapmak, doğanın tadını çıkarmak isteyenler için mesire ve hayır yeri haline getirdi. Bunun yanında düğün salonu, dere ıslahı gibi çalışmaların da gerçekleştiği mahallede yeni yapılan hayır çeşmelerine bile standart getirildi.
Temizliğin birinci önceliği olduğunu ve imece usulü dayanışmanın yaşandığını belirten Akçakısrak mahalle muhtarı Feyzullah Özgün “ Yaklaşık bir buçuk yıldan beri köyümüzde muhtarlık yapmaktayız. Bu zamana kadar baya bir eksiğimiz vardı köyde. Bunları tamamladık. Köy halkımdan çok memnunum Niye dersen imece usulünü devam ettiriyoruz bu konuda. Duvar ustam sıkıntı yok, duvarını her şeyini kendimiz yapıyoruz. Bu konuda bizim için önemli olan malzeme. Malzemeyi de Allah razı olsun, belediyelerimizden çözdük. İmece usulü mesela 8-10 kişi 15 kişi 24 saat hep birlikte canlan başlan hadi dediğimizde yapıyoruz. Bizim köyümüz uğrak bir köy, gelen geçen eksik olmuyor. Özellikle Cuma günleri İzmir yoluna 700 metre olduğu için, misafir geliyor. Benim asıl birinci prensibim temizlik. Allah razı olsun halkımda, özellikle bayanlarım anons ediyorum, herkes evinin önünü mahallesini temizlesin. Bu temizlik konusunda gerçekten halkım da duyarlı oldu. Baya bir alıştık. Yani temizlik konusunda çöplerimiz zamanında alınıyor zaten, her Çarşamba çöp kamyonumuz geliyor, diyorum ki çöp konteynerimiz almazsa çöplerimizi çuvallayalım, çöp bidonlarının yanına koyalım çöplerimizi. Lütfen dere boyuna sağa sola atmayın diye özellikle anons ediyorum. Cami minaresinden anons ettiriyoruz. Bu konuda da halkıma ayrıca teşekkür ederim. Duyarlılar, temizlik konusunda alıştık, hep beraber. Köyümün girişindeki tuvaletlerin özellikle dış boyalarını köyümüzün gençleri, bu işe meraklı gençlerim var, onlar kendileri yaptı hep beraber. Muhtar bize şu boya şu boya alınacak, ben alıp geliyorum. Gençlerim kendi elleriyle, kendileri çiziyor boyaları yani. Beş on kuruş faydam olsun diyen vatandaşlarımızda oluyor. Bize para değil, malzeme alın diyorum özellikle. Ya işte para harcayacağın yer olur. Bana işte adam 50 lira para getirip verdiyse, kim ne verdiyse hepsini bizzat bunun açıklamasını yaparım. Defterimizde yazar, faturaları da burada. 10 liranın hesabını da veririm. Kim ne verdi, ben ne yaptım, hepsini tek tek gösteririm. Nereden ne aldım, hepsinin faturası önümde. Bize ayrıca Büyükşehir belediye başkanım Yücel Yılmaz’a, Sındırgı belediye başkanım Ekrem Yavaş’a köyümüze vermiş olduğu destekten dolayı Allah razı olsun, hepsine kendim ve köyüm adına canı gönülden teşekkür ederim.” şeklinde konuştu

 
Anahtar Kelimeler:SINDIRGI, haber, ,
Kaynak / EditörSH - Hakdan AtilaOkunma Sayısı: 5725
 
Diğer Gündem Haberleri
Sındırgı Belediyesi’nden LGS ve YKS ye Hazırlanan Öğrencilere Destek
Sındırgılı Hayırseverler 69 Ünite Kan Bağışı Yaptı
Tarihi Kemer Köprünün Eski Ve Yeni Haline Bir Bakıverin !..

Tarihi Kemer Köprünün Eski Ve Yeni Haline Bir Bakıverin !..
Sındırgı'nın Akçakısrak Mahallesi Temizliği ile Örnek Oluyor
Termal Turizmin Gözdesi Sındırgı Ziyaretçilerini Ağırlıyor
Diğer Başlıklar

Valimizden Öğrencilere Maske-Mesafe-Temizlik Ödevi
İçme suyu hattında çalışmalar hızla ilerliyor
Sındırgı Belediyesi’nden LGS ve YKS ye Hazırlanan Öğrencilere Destek
Maden Kamyonu Arıza yaptı.Yol Ulaşıma Kapandı
Sındırgılı Hayırseverler 69 Ünite Kan Bağışı Yaptı
Tarihi Kemer Köprünün Eski Ve Yeni Haline Bir Bakıverin !..
Sındırgı'nın Akçakısrak Mahallesi Temizliği ile Örnek Oluyor
Toprak Altındaki Alt Yapılar İçler Acısı
Termal Turizmin Gözdesi Sındırgı Ziyaretçilerini Ağırlıyor
SINDIRGI CADDE VE SOKAKLARI DAHA TEMİZ OLUYOR.
BASIN İLAN KURUMU- Resmi İlanlar

E-Gazete ( SINDIRGI HABER )
Yazarlar
İhsan Durak
ÖĞRETMENİN İLETİSİ
ÖZ SEVDA.ÖĞRETMENİN İLETİSİÖğretme ...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Balıkesir )
Bugün
15°°C - 29°°C
Cumartesi
16°°C - 29°°C
Pazar
12°°C - 28°°C
Pazartesi
14°°C - 29°°C
Namaz Vakitleri ( Balıkesir )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2206:4513:0816:3619:2020:38

18 Eylül 2020 Cuma
Röportajlar
Tarihi Kemer Köprünün Eski Ve Yeni Haline Bir Bakıverin !..
2014 YILINDA İLK ÖNCE 500 YILLIK TARİHİ ESER ORTADAN KALKTI. YERİNE RESTORASYON ADINA YENİSİ YAPILDI. ŞİMDİ ORMAN ÜRETİM YOLU ÇALIŞMASI İLE K&O...
»
Tarihte Bugün
1991 - Türkmenistan'ın istiklali
1932 - Balkan Antlaşmasının kabulü
Kim Kimdir
Günün Sözü
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.
(HZ.EBUBEKİR (R.A))
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Atiker Konyaspor349178044
İstanbul Başakşehi211173040
Bursaspor3471611037
Akhisarspor346919027
Gazişehir Gaziante6321011
Yukatel Denizlispo421107
Medipol Başakşehir411204
Fatih Karagümrük110003
Galatasaray110003
BB Erzurumspor110003
Beşiktaş110003
Fenerbahçe110003
Hatayspor110003
Kayserispor110003
Göztepe110003
Antalyaspor110003
Alanyaspor110003
Gaziantep FK100100
Arşiv Arama
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel159 Kişi (% 73 )
  İdare Eder28 Kişi (% 13 )
  Biraz Kötü28 Kişi (% 13 )

Toplam 215 Kişi

Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
BİK Resmi İlan
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(5 Online) 0,11ms