Yarım Asırdır Susam Yağı Çıkarıyorlar
Haber
14 Ekim 2021 - Perşembe 20:08 Bu haber 15472 kez okundu
 
Yarım Asırdır Susam Yağı Çıkarıyorlar
Gündem Haberi
Yarım Asırdır Susam Yağı Çıkarıyorlar

İlçemize bağlı Osmanlar mahallesinde 55 yıldır yöre halkının tarlasında yetiştirdiği ve dağlardan topladığı çitlembiklerin yağlarını eski usul değirmende  çıkarılıyor. Sındırgı bölgesi genelinde doğal ortamlarda yetişen çitlembik ağaçlarından elde dilen tohumları belirli olgunluğa erişince toplanıp, kurutulduktan sonra, yağ değirmenlerinde özel yöntemlerle yüz yıllardır çitlembik yağı elde ediliyor. Elde edilen yağ tamamen doğal olarak tüketilmektedir.Bölgede zeytin ağaçları, Ayçiçek ekim yerleri yeterli olmadığından, hayvancılığın yaygın olması nedeniyle tereyağı, susam yağı, çitlembik yağı yaygın olarak kullanılmaktadır.
Osmanlar mahallesinde 1966 yılında babası tarafından Susam, Afyon ve Çitlembik yağı çıkarmak için değirmen kurulduğunu ifade eden Keramettin Küçük açıklamalarda bulundu. Yağ çıkarmak için değirmene gelen müşterilere susam yağı ve çitlembik yağının faydaları ve nasıl kullanılması gerek-tiği bilgisi de veriliyor
Meşe odununda yanan ateşte kavrulan susam ve çitlembikler daha sonra kıl torbalara konularak pres makinesinde el gücüyle yağ çıkardıklarını ifade eden Keramettin Küçük, " Değirmen 1966 yılında kuruldu. Baba mesleği. Köylülerin kaldırdığı susamların yağını çıkarıyoruz. Makinede öğütüyoruz, daha sonra kavuruyoruz, kavurduktan sonra kıl torbaya koyup makinede yağını çıkarıyoruz. Başka torbaya koyarsak patlar, onun için keçi kılından dokuduğumuz torbaya koyuyoruz. Babam 1966 yılında kurdu bu değirmeni o zamandan bu zamana yürütüyoruz. Babam ihtiyarladıktan sonra mesleği ben devraldım yaklaşık on yıl oldu. Daha önce babam yapıyordu bu mesleği tabi susam ekimi azaldığı için biraz ara verildi sonra yine başladık. Değirmende susam, çitlembik ve afyon yağı çıkarıyorduk tabi afyon yasaklandığı için şimdi sadece susam ve çitlembik yağı çıkarıyoruz. Diğer yağlara göre doğal olduğu için susam yağı daha çok  tutuluyor piyasada. Müşteri geliyor bize yağ çıkar diyor bizde yağı çıkarıyoruz. Susam güzel olursa üç buçuk kilo susamdan bir kilo yağ çıkıyor, çitlembikte dört kiloda bir kilo yağ çıkıyor. Çitlembik ergin olması lazım kırmızı olursa yağ çıkmaz. Susamda ise biz birinci silkim diyoruz ilk akıttığı zaman o susamdan üç kiloda bir kilo yağ çıkar. Makinede öğüttükten sonra kavurmaya geçeriz tabi susamın durumuna göre iki litre su atıp tavlarız o kendi kıvamına geliyor. Su attıktan sonra kontrol ederiz kıvama gelene kadar kavururuz. Kıvama geldikten sonra torbaya koyup tezgaha götürürüz. Yaş koyarsan patlar, biraz fazla kavurursan yağ acı olur. Onun için tam kıvamını bulmak lazım. Eskiden at ile dönülürdü yağ çıkarılırken tabi düzenler yıpranınca makineye geçtik. Makineye geçtik ama düzenler hala duruyor elimizde. Şimdi makinede elle çıkarıyoruz" dedi.
Kayınbabasının vefatından sonra miras kalan değirmende eşine yardım eden 66 yaşındaki Asiye Küçük ise, "Kaynatam vefat edince biz başladık yönetmeye başladık bu işleri evin gelini olduğum için. Susamı suyu geçene kadar yaklaşık yarım saat falan kavurmasını yapıyorum. kıvamına bakıyorum ama yarım saat, ama yirmi dakika kıvamına gelene kadar kavuruyorum ondan sonra torbaya koyuyoruz. Değirmende beni çalıştırıyor. Evlenirken konuşmamızda değirmende çalışmak yoktu diyorum bende. Adamla geçinmek istersen yapacaksın geçinmek istemezsen yapmazsın ötekile adam bir yere gider sen bir yere gidersin. Susamı kavururken içine ekmek atarız sonra çıkan yağıda üzerine sürer yeriz. Çok lezzetli olur" dedi. Osmanlar Mahalle Muhtarı Mustafa Er ise susam yağının yüzde yüz doğal yollarla çıkarıldığını ifade etti. SUSAM YAĞININ VE ÇİTLEMBİK YAĞININ FAYDALARI
Susam yağı ne işe yarar nasıl kullanılır?
Susamda bulunan demir, bakır ve B6 vitamini alyuvar üretimini destekler. Ayrıca susam kemik sağlığı için son derece önemli mineraller içerir. Ancak yağ oranı oldukça yüksektir, bu nedenle dengeli tüketilmesi gerekir. Susamın yağı da mutfakta, saç ve cilt bakımında ya da geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.
Susam yağının insan sağlığı açısından faydalarından bazıları şunlardır:
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.
– Kalp hastalığı riskini azaltır.
– Anti-enflamatur özellikleri nedeniyle artrit ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
– Cilt pullanmalarını, dökülmelerini ve kızarıklığını giderir.
– Cilte meydana gelen yara, kesik ve yanıkları kısa sürede iyileştirir.
– Ciltteki siyah noktalar, iltihaplı sivilceler ve aknelerle savaşır.
– Ciltte mantar oluşumunun önüne geçer.
– Ağızdaki zararlı bakterileri azaltır.
– Ağız ve diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
– Kemikleri güçlendirir.
– Güneşin zararlı ışınlarından korur.
– DNA hasarına karşı korumaya yardımcı olur.
– Susam yağı masajı bebeklerin sağlıklı gelişimine katkı sağlar.
– Bebeklerde uygun uykuyu tetikler.
– Kan şekerini düzenler.
– Şeker hastalığının tedavisinde etkindir.
– Stres ve kaygıyı yatıştırır.– Baş ağrıları ve özellikle migren ağrılarında etkilidir.
– Kabızlığa iyi gelir.
– Egzama ve sedef hastalığı semptomlarını hafifletir.– Kadınlarda selülit sorununa iyi gelir.
– Saçın doğal rengini korumaya yardımcı olur.
– Saçlarda kepek oluşumunu engeller.
ÖNEMLİ NOT: Antikoagülan veya kan inceltici ilaç kullananların susam yağı tüketmeden önce uzman hekimle konuşmasında fayda vardır. Susam yağı kan basıncınızı düşürür ve kanı inceltir. Bu durum potansiyel olarak tehlikeli olabilir.ÇİTLEMBİK YAĞININ FAYDALARI
 - Dengeli şekilde tüketildiği zaman böbreğin sağlıklı biçimde çalışmasına imkan verir.
 - Aşırı terleme sorununa karşı önemli bir çözüm sunar.- Saç sağlığını korur ve özellikle saç renginin daha canlı ve parlak görünmesine olanak tanır. 
 - İdrar söktürücü bir özelliği olduğunu söylemek mümkündür.
 Bütün bu özellikleri ve faydaları ile beraber Çitlembik dengeli ve düzenli bir şekilde gün içerisinde tüketilebilir. 
 Çitlenbik Yağı Nasıl Çıkarılır?
 Çitlembik yağı özel olarak meyvesinden çıkarılmaktadır. Bunun için aşamalı olarak süzme ve ayrıştırma işlemlerini yapabilecek mekanik sistemlerin bulunması gerekir. Yani detaylı ve sterilizasyonu yapılmış olan üretim alanlarında özel makineler eşliğinde çitlembik yağı çıkarılmaktadır. Çitlembik yağının özü alınmak suretiyle bu şekilde hazırlanmakta ve şişeleri halinde sunulmaktadır. Özellikle Çitlembik meyvesi kendisi kadar yağının da çok önemli faydalar sunduğunu dile getirmek mümkün.
 Çitlembik Yağının Faydaları
 Çitlembik yağı özellikle idrar söktürücü yanıyla bir adım öne çıkıyor. Aynı zamanda ayak kokusuna iyi gelir ve iştah açıcı bir yanı vardır. Ayrıca öksürüğe iyi gelir, karın ağrılarını giderir ve sivilce ile akne gibi pek çok cilde zararlı olan unsurların uzaklaştırmasına katkı verir. Aynı zamanda böbrek taşını düşüren bir etkisi olduğunu da dile getirmek mümkün. Bu sebepten dolayı Çitlenbik yağı ve aynı zamanda meyve olarak tüketmek mümkün.(Bülent Yalçın)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarım, Asırdır, Susam, Yağı, Çıkarıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı