Hacer GÖK Duygularınızı yiyor olabilirsiniz
Yazı Detayı
14 Ekim 2021 - Perşembe 19:58 Bu yazı 154 kez okundu
 
Duygularınızı yiyor olabilirsiniz
Hacer GÖK
hacer.celik243@gmail.com
 
 
Duygularınızı yiyor olabilirsiniz
Bu hafta sizlere danışanlarımdan gelen dönütlere göre yemek yeme arzusunun nasıl oluştuğuna ve sebebine dair bir yazı hazırladım.
Hiç düşündünüz mü?
Heyecanlandıran bir durum karşısında midemde kelebekler uçuşuyor! Deyimini duymuşşunuzdur.
Ya da stresli zamanlarınızda kabızlık yaşamışsınızdır. Görünen o ki duygularımız ile sindirim sistemimiz arasında oldukça güçlü bir bağlantı bulunmakta. Daha önceki yazımda da bu bağlantılardan oldukça bahsetmiştim. Bağırsak beyin eksenini incelemiştik.
Açlık fiziksel ve duygusal olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Şimdi duygusal ve fiziksel açlığı nasıl ayırt edeceğimizden bahsedeceğim.Fiziksel yavaş yavaş gelişir ve karnınızı doyurmasanız da bekleyebilir. Genelde besin seçimleriniz yemeklerden yana olur.Duygusal açlık ise bir anda gelir hemen gıda alımına yönlendirir. Genelde gıda yönelimi karbonhidrat içeriği yüksek gıdalardan yana olur. Bu gıdaların yenmesiyle bir de suçluluk duygusu oluşur.
Peki, böyle durumlarda nasıl davranacağız?
Vücudumuzdan gelen sinyallere kulak vererek öncelikle kendimizin farkına vararak durumumuzu saptayacağız. Açlık seviyenize 10 üzerinden bir puan vererek ne yapacağımıza karar vermeliyiz.
Ani bir açlık hissettiğinizde öncelikle kendinize şu soruyu sorabilirsiniz Bir dakika gerçekten aç mıyım?
Kendimi nasıl hissediyorum? Üzgün müyüm? Kırgın veya öfkeli miyim?
Daha sonra 1 bardak su içmenizi öneririm. 
Bi 5 dakika kadar sonra hala aç hissediyorsak artık yiyebilirsiniz.
Sanki ben bu kriz anında bu kadar soruyu sormak nasıl aklıma gelecek dediğinizi duyar gibiyim. Tabiki bu soruları sormak ve farkındalığı arttırmak kolay olmayacak ama iyileşmeye nerden başlasak kardır diyerek öncelikle bu çalışmayı günde 1 defa yapmanızı daha sonra yavaş yavaş arttırarak 10 saniye gibi kısa bir zamanda kararınızı vermiş olacaksınız ve kilonuzu yöneteceksiniz.
Bigadiç’ te ofisimde sizlere diyet +andulasyon hizmeti vermekteyim.
Daha fazla görüş ve öneri için 05423925274 numaralı telefondan ve atlantis_beslenmevediyetinstagram hesabından ulaşabilirsiniz.
 
Etiketler: Duygularınızı, yiyor, olabilirsiniz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı