Hacer GÖK BAĞIRSAK MİKROBİYOTAMIZ BİZE ANNEMİZDEN MİRAS
Yazı Detayı
03 Aralık 2021 - Cuma 01:12 Bu yazı 210 kez okundu
 
BAĞIRSAK MİKROBİYOTAMIZ BİZE ANNEMİZDEN MİRAS
Hacer GÖK
hacer.celik243@gmail.com
 
 
BAĞIRSAK MİKROBİYOTAMIZ BİZE ANNEMİZDEN MİRAS
Annemiz bize mikrobiyotamızı miras bırakmıştır. Bebek normal doğum sırasında vajinal kanaldan geçerken mikrobiyotasına olumlu etki yapacak tüm bileşenleri almaktadır. Böylece sağlıklı mikrobiyota oluşmaktadır. Sezeryan doğum ile dünyaya gelen bebekler ise Doğumhane den, hastaneden anne ve babasının deri mikrobiyotasından topladıklarıyla kendi mikrobiyotasını oluşturmak durumunda kalmaktadır. Bu durumda sezeryan doğum ile dünyaya gelen bebekler ileri yaşlarda hastalıklara daha yatkın bulunmaktadır.
Ayrıca anne sütünde bulunan bebeğin sindiremeyeceği karbonhidratların ne için var olduğu anlaşılmıştır. Bebeğin bağırsak bakterilerini beslemek için bulunmaktadır. Bu yüzden bebeklerin ilk 6 ay anne sütü almamaları bağırsak sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Anne sütünde bulunan karbonhidratlar,  bifidobakteriumlonguminfantis bakterisi ile iletişime geçerek bağışıklık sisteminin temelini oluşturmaktadır.
Ayrıca yapılan yeni çalışmalarda mikrobiyomun anne karnında oluşmaya başladığı sonucuna varılmıştır. Sanıldığının aksine bebek steril bir ortamda gelişmemektedir.
Bu durumda anne adaylarının ağız sağlığı kontrolü, mikrobesin ögesi kontrolleri, sağlıklı bir beslenme sonrası sağlıklı bağırsak oluşturmaları anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.   Sağlıkla kalın 
Diyetisyen HACER GÖK – Atlantis_beslenmevediyetinstagram  hesabımdan ve  05423925274 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.
 
Etiketler: BAĞIRSAK, MİKROBİYOTAMIZ, BİZE, ANNEMİZDEN, MİRAS,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı