Hacer GÖK Diyetisyen kimdir?
Yazı Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 19:25 Bu yazı 135 kez okundu
 
Diyetisyen kimdir?
Hacer GÖK
hacer.celik243@gmail.com
 
 
Diyetisyen kimdir?

Bu hafta sizlere diyetisyen kimdir? Neden diyetisyene ihtiyaç duyarız? Sorularının cevabını vereceğim. 
Diyetisyen sağlık yüksek okullarından veya fakültelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan sağlık profesyonelidir.
4 yıllık eğitim boyunca diyetisyen adaylarına Tıbbi beslenme tedavisinin nasıl uygulanacağı, hangi diyetlerde hangi beslenme protokolüne karar verileceği, beslenme biyokimyası gibi donanımlar kazandırılır.
Diyetisyen sadece zayıflatmaz!
Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen Obezitenin tedavisinde etkin rol oynayan diyetisyen sadece zayıflatmaz. Obezitenin neden olduğu sağlık problemleri sonucu bozulan sağlık parametrelerinin düzeltilmesinde rol oynar.
Biz insanlar hastalıkla karşılaştığımızda çabucak semptomlardan kurtulmak isteriz. Ama semptomların nedenlerinin ne olabileceği üzerinde durmayız. Diyetisyenler, sağlık probleminin neyden kaynaklandığına odaklanarak o sorunu ortadan kaldırmaya yönelik planlamalar yapmaktadır. 
Diyetisyenler ayda 10 kg kilo verdirmez.
Sağlığın ne kadar önemli olduğunu, kaybedilince uğrunda neler feda edildiğini bildiklerinden kişilerin sağlıksız beslenmesini veya sağlıksız kilo kaybını asla önermezler. Bu konuda diyetisyeninizin gerekçelerini dinlemelisiniz. Sizin zarar göreceğiniz diyetler düzenlemezler.
Peki, diyetisyen hangi sorunlarınızı çözer?
İnsülin direnci, haşimato tiroidi, böbrek hastalıkları, gebelik ve emziklilik döneminde beslenme nasıl olmalı, iştahsız çocuk, vücut ağırlığı fazla olan çocukların beslenmesi, tamamlayıcı gıdalara geçiş döneminde, anne sütü alamayan bebeklerin mamasının düzenlenmesinde, alerjik bebeklerin beslenmesinin düzenlenmesinde, diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ( ülser, gastrist, geçirgen bağırsak sorunu, gaz, şişkinlik, kronik kabızlık gibi ), ayrıca yataklı tedavi kurumlarında beslenmesi olmayan veya zayıf olan hastaların enteral- parenteral beslenmesini düzenleyerek,  size yaşam ve beslenme tarzı değişkliği önerileriyle hayatınızdaki hastalığın nedenini ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktadır.
Aslında diyetisyenin ne kadar da işlevi varmış değil mi? 
Daha eklemediğim kurum beslenme danışmanlığı hizmeti, toplu yemek verilen işletmelerde çalıştığı, sporcu beslenmesi gibi birçok alanda faaliyet göstermekteyiz. İstekli olan bireylerle çok güzel sonuçlar almaktayız.
Sağlıkla kalın
 
Etiketler: Diyetisyen, kimdir?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı