Hacer GÖK KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Yazı Detayı
16 Temmuz 2021 - Cuma 02:37 Bu yazı 69 kez okundu
 
KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Hacer GÖK
hacer.celik243@gmail.com
 
 

Pandemi sonrası serbest olan ilk bayram olmasıyla ziyaretler, dolayısıyla ikramlar artmış olacaktır. Bu süreçte tatlı ve kırmızı et tüketimi oldukça dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.
Yağlı etlerin doymuş yağ içeriği ve kolesterol miktarı yüksek olduğundan kalp damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler yağsız ve az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.
Yağlı et ve tatlı tüketiminin artması istenmeyen kilo alımlarının artmasına sebep olabilmektedir. Bu bayramda da porsiyon kontrolü ve dengeli beslenmek çok önemlidir.İkramlar arasında bulunan kola, fanta gibi gazlı içecekler, pasta, börek gibi hamur işleri, şerbetli ve şerbetsiz tatlılar, porsiyon kontrolü yapılması gereken gıdaların başında gelmektedir.
Öğünlerimizde her besin grubundan bulundurmaya dikkat etmeliyiz. Tek tip beslenmeden uzak durmalıyız.
Kurban eti nasıl tüketilmedir?
Yeni kesilmiş hayvanın eti sert olmakta bu da sindirimini güçleştirmektedir. Bu yüzden mide- bağırsak hastalığı olan kişiler eti hemen tüketmemeli, bir kaç gün buzdolabında beklettikten sonra haşlama veya ızgara pişirme yöntemlerini kullanarak tüketmesi önerilir.
Sakatat tüketimine dikkat! Sakatat tüketimine kolesterol yüksekliği olan ve kalp-damar hastalığı olanlar için sakınılması önerilir. Hayırlı bayramlar

 

 
Etiketler: KURBAN, BAYRAMINDA, BESLENMEDE, DİKKAT, EDİLMESİ, GEREKEN, HUSUSLAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı