Programın ilk kısmında, Hasan Basri Çantay Öykü Yazma Yarışması'nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı. Vali Ustaoğlu, yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ödüllerini takdim ederek, genç yazarların başarısını kutladı. Vali Ustaoğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin ve milletin maziden atiye uzanan büyük yolculuğunda katkıda bulunan herkese şükranlarını sunduğunu ifade etti.
Vali Ustaoğlu, konuşmasında şunları söyledi: "Ülkemizin ve milletimizin maziden atiye uzanan büyük yolculuğunda katkısı bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Gençlerimizin edebiyatla, öykü yazma gibi değerli etkinliklerle uğraşması, kültürel mirasımızı geleceğe taşıma adına büyük bir önem arz ediyor. Bu tür yarışmalar, gençlerimizin yeteneklerini ortaya koymaları ve edebi yönlerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat."
Programın ikinci kısmında ise Şehrime ve Kültürüme Sahip Çıkıyorum Projesi kapsamında düzenlenen Ömer Seyfettin Paneli gerçekleştirildi. Panelde, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ömer Seyfettin’in hayatı, eserleri ve edebiyatımıza kattığı değerler ele alındı. Akademisyenler, yazarlar ve edebiyatseverler, Ömer Seyfettin'in edebi mirasını ve Balıkesir'e olan katkılarını tartıştı.
Vali Ustaoğlu, panelde yaptığı konuşmada, Balıkesir’in kültürel ve edebi mirasının korunması ve genç nesillere aktarılması konusunda yapılan bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptı. Vali Ustaoğlu, "Balıkesir, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ülkemizin önemli şehirlerinden biridir. Bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Ömer Seyfettin gibi değerli edebiyatçılarımızın anısını yaşatmak ve onların eserlerinden ilham almak, kültürel kimliğimizi güçlendirecektir," dedi.
Etkinlikler, Balıkesir’in kültürel ve edebi zenginliklerini ön plana çıkaran bir platform olarak büyük ilgi gördü. Hasan Basri Çantay Öykü Yazma Yarışması’nda ödül alan genç yazarlar, gelecekteki edebi çalışmalarında cesaret bulduklarını ifade ederken, Ömer Seyfettin Paneli katılımcıları da bu tür etkinliklerin kültürel bilinç ve farkındalık oluşturma açısından önemli olduğunu belirttiler.
Vali Ustaoğlu, etkinliklerin sonunda düzenlenen kokteylde katılımcılarla sohbet ederek, Balıkesir’in kültürel projelerine verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini iletti. Balıkesir'in kültürel ve edebi mirasını yaşatmaya devam edeceklerini belirten Vali Ustaoğlu, bu tür etkinliklerin artarak devam edeceğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Kültür-Sanat
Yayınlanma: 22 Mayıs 2024 - 15:20
Balıkesir'de Hasan Basri Çantay Öykü Yazma Yarışması ve Ömer Seyfettin Paneli Düzenlendi
Balıkesir'de, Türkiye Geneli Lise Öğrencileri Hasan Basri Çantay Öykü Yazma Yarışması Ödül Töreni ile Şehrime ve Kültürüme Sahip Çıkıyorum Projesi kapsamında düzenlenen Ömer Seyfettin Paneli gerçekleştirildi. Etkinliklere, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu da katıldı.
Kültür-Sanat
22 Mayıs 2024 - 15:20
EDİTÖR
![HABER S](https://www.sindirgihaber.com/images/yonetici/2023/05/haber-s-2629.png)
Haberin Dijital Merkezi
İlginizi Çekebilir