Her yıl Haziran ayının ilk haftasında Türkiye genelinde kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası, Balıkesir'de de çeşitli etkinliklerle başladı. Balıkesir Valiliği ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün himayelerinde Atatürk Parkı'nda düzenlenen sergi, hafta kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin önemli bir parçasını oluşturdu.
Her yıl Haziran ayının ilk haftasında Türkiye genelinde kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası, Balıkesir'de de çeşitli etkinliklerle başladı. Balıkesir Valiliği ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün himayelerinde Atatürk Parkı'nda düzenlenen sergi, hafta kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin önemli bir parçasını oluşturdu.
Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliklerinin açılışı, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu’nun konuşmalarıyla gerçekleştirildi. Ali Tatlı, konuşmasında hayat boyu öğrenmenin önemine değinerek, bireylerin sürekli öğrenme ve kendini geliştirme ihtiyacının altını çizdi. Tatlı, bu tür etkinliklerin toplumun her kesimine ulaşarak, öğrenmenin yaşam boyu süren bir süreç olduğunu hatırlattığını belirtti.
Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu ise konuşmasında, eğitim ve öğrenmenin sadece okul çağındaki çocuklarla sınırlı olmadığını, yetişkinlerin de bu süreçte aktif rol alması gerektiğini vurguladı. Ustaoğlu, Balıkesir halkını bu etkinliklere katılarak öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye davet etti.
Atatürk Parkı'nda açılan sergi, Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın en dikkat çekici etkinliklerinden biri oldu. Sergide, yerel el sanatları, geleneksel Türk motifleri, modern sanat eserleri ve teknolojik yenilikler gibi çeşitli konulara dair stantlar yer aldı. Sergi, katılımcılara geniş bir yelpazede bilgi edinme ve keyifli vakit geçirme imkanı sundu.
Program, açılış konuşmalarının ardından gün boyu devam eden çeşitli etkinliklerle sürdü. Eğitim seminerleri, atölye çalışmaları, sanat gösterileri ve interaktif etkinlikler, katılımcılara farklı alanlarda öğrenme fırsatı sağlayacak.
Etkinliklerin bir diğer önemli bölümü, sergi alanında sahne alan müzik grubunun verdiği konser oldu. Müzik grubu, parka gelen ziyaretçilere unutulmaz bir müzik resitali sundu. Çeşitli müzik türlerinden eserler seslendiren grup, dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Parktaki vatandaşlar, müziğin ritmiyle coşarken, etkinlik adeta bir festival havasına büründü.
Balıkesir Valiliği ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın önemine dikkat çekerek, her yaşta öğrenmenin ve kendini geliştirmenin gerekliliğine vurgu yaptı. Yetkililer, bu tür etkinliklerin toplumun her kesimine hitap ettiği ve öğrenmenin sadece okullarla sınırlı olmadığını gösterdiğini belirtti.
KARTAL OĞUZ UYGUR