Sanatçı Yücel Edis'in "Hayat" Sergisi Balıkesir'de Büyük İlgi Gördü
Balıkesir Güzel Sanatlar Galerisi, ebru sanatının yetenekli isimlerinden
Yücel Edis'in
"Hayat" temalı sergisine ev sahipliği yaptı. Serginin açılışı, birçok önemli ismin katılımıyla gerçekleşti. Vali Yardımcısı
Mustafa İlhan ve Karesi Kaymakamı
Metin Arslanbaş gibi isimlerin yanı sıra ebru sanatçıları, ressamlar ve Edis'in ailesi de sergiye destek verenler arasındaydı.
![](https://www.sindirgihaber.com/images/files/2024/06/665ebff5dab65.jpeg)
Sergide,
Yücel Edis'in 32 eseri yer aldı. Sergi açılışında konuşan Edis, ebru sanatına olan ilgisinin nasıl başladığını anlattı. "
Hiçbir ilgim olmadan bir anda başladım." diyen sanatçı, zamanla bu sanata aşık olduğunu ve her gün yeni şeyler öğrenerek sevgisinin arttığını belirtti. Ayrıca katılımcılara hitaben, "
Koca hayat birkaç hatıradan ibaret. Umarım size bugün çok güzel bir hatıra bırakabilirim." dedi.
![](https://www.sindirgihaber.com/images/files/2024/06/665ec013bfd1c.jpeg)
Vali Yardımcısı Mustafa İlhan ise Edis'e emeklerinden dolayı teşekkür ederek, genç yaşta usta işi eserlerin görüldüğünü ifade etti. Kalemle çizmenin zor olduğu figürleri ebru sanatı olarak sergilemesini takdirle karşıladığını belirtti. İlhan,
"Söylediğiniz gibi bizim için güzel bir anı oldu, inşallah geleni, katılımcısı ve göreni de çok olur." dedi.
Sergi, klasik müzik dinletisinin ardından davetlilere yiyecek ve içecek ikramıyla devam etti.
![](https://www.sindirgihaber.com/images/files/2024/06/665ec0283296e.jpeg)
Yücel Edis, 2000 yılında İstanbul'da doğmuş olup aslen Orduludur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlamıştır. 2014 yılında Sancaktepe Genç Gelecek Gençlik Merkezi'nde ebru sanatı ve resim dersleri almaya başlamış, ardından Genç Gelecek
Sanat Kulübü Başkanlığı yapmıştır. 2019 yılında
Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü'nü kazanarak eğitimine devam etmiş ve 2023 yılında formasyon alarak mezun olmuştur. Balıkesir Üniversitesi Görsel Sanatlar Topluluğu'nda 5 dönem başkanlık yapmıştır. Ayrıca 2022 yılında seramik eğitimine başlamış ve 2023-2024 dönemlerinde Balıkesir Balmek'te tezhip kursuna katılmıştır.
![](https://www.sindirgihaber.com/images/files/2024/06/665ec0338a4d3.jpeg)
Edis'in katıldığı sergiler ve yarışmalar arasında; 2015, 2016 ve 2017'de Genç Gelecek, 2017'de İstanbul 15 Temmuz Temalı Yarışma, 2017'de Çekmeköy İMKB Lisesi Kişisel Ebru Sanatı Sergisi, 2018'de Çekmeköy Liseler Arası Karma Sergi, 2022 ve 2023'te Görsel Sanatlar Topluluğu Karma Sergi ve 2023'te Neliman ŞENTUNA ÖZKARASU Öğrencileri Sergisi gibi etkinlikler yer almaktadır.
Edis'in sanatını takip etmek için Instagram hesabı "
askiebru" üzerinden ve e-posta adresi
yuc-el@outlook.com üzerinden iletişime geçilebilir.
İLYAS EGE