Tarihe ayna tutan Müze "Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi"
Balıkesir'in tarihinde önemli bir yeri olan Balıkesir Lisesi mezunlarını ödüllendirmek amacıyla hayata geçirmek amacıyla "Balıkesir Lisesi Keşşaflar Müzesi", düzenlenen törenlerle kapılarını açtı.
Tarihe ayna tutan Müze "Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi"
Balıkesir'in tarihinde önemli bir yeri olan Balıkesir Lisesi mezunlarını ödüllendirmek amacıyla hayata geçirmek amacıyla "Balıkesir Lisesi Keşşaflar Müzesi", düzenlenen törenlerle kapılarını açtı. Müze, Balıkesir Liseliler Derneği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliği ile 1. Dünya Savaşı'nda vatan uğruna canını feda eden kahramanların anısına yapıldı.
Müzenin açılışına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş, Saadet Partisi İl Başkanı Abdulkadir Durmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Ahmet Akın, "Bu müze, Balıkesir Lisesi'nin kahramanlarının hatırasını yaşatmak ve onların fedakarlıklarını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kuruldu. Bu topraklarda yetişen gençlerimizin vatan sevgisini ve fedakarlıklarını unutmamaları için önemli bir adım atıyoruz" dedi.
Müze, 1. Dünya Savaşı'nda cepheye gidip geri dönemeyen Balıkesir Lisesi'nin anılarını yaşatmayı hedefliyor. Bu olayların kahramanlık hikayeleri ve savaş sırasında verdikleri mücadele, müzede sergilenen belgeler, fotoğraflar ve kişisel eşyalar ile kaydedile sunuluyor. Ayrıca müze, genç nesillere geçmişi hatırlatılması ve vatan sevgisini taşıma misyonunu üstleniyor.
Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, açılışta yaptığı konuşmada, "Bu müze, tarihin derinliklerinde kaybolan kahramanların hatırasını yeniden gün dünyasında ortaya koyuyor. Onların cesareti ve fedakarlığı, bugün burada yaşayan gençlerimize ilham kaynağı olacak" ifadesini kullandı.
Açılışa katılan Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş ve Saadet Partisi İl Başkanı Abdulkadir Durmaz da bu anlamlı projeye destek verdiklerini belirterek, müzenin hayatta kaldıklarında emeği geçenlere teşekkür ettiler. Başkan Ertaş, "Bu müze, sadece Balıkesir'in değil, tüm Türkiye'nin gurur duyduğu" dedi.
Vatandaşlar, açılış törenine büyük ilgi gösterirken, müzeyi gezen kayıtlarda duygusal anlar yaşadı. Müze, hafta içi ve hafta sonuçları yöneticisine açık olacak ve tarih meraklıları ile özel turlar düzenlenecek.
KARTAL OĞUZ UYGUR